kpfr > Aktualności > Więcej wolnych miejsc pracy, ale mniej nowo tworzonych. Wzrosła też liczba zlikwidowanych miejsc pracy – Urząd Statystyczny podsumował popyt na pracę w regionie za rok 2022
DLA REGIONALNEGO OBSERWATORIUM GOSPODARCZEGO DANE KOMENTUJE DR MARYLA BIENIEK-MAJKA
W 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim, w porównaniu do roku poprzedniego, obsadzonych było o 2,6% więcej stanowisk pracy. Najwięcej w podmiotach z sektora Przemysł o liczbie pracujących 50 osób i więcej. Z tego samego sektora przedsiębiorstwa nadal zgłaszają wolne miejsca pracy.
Popyt na pracę (w praktyce statystycznej) jest wyrażany liczbą oferowanych w gospodarce miejsc pracy, tj. obsadzonych (zagospodarowanych miejsc pracy określonych aktualną liczbą pracujących) i wolnych miejsc pracy. Wolne miejsca pracy świadczą o częściowo niezaspokojonym popycie na siłę roboczą oraz potencjalnym niedopasowaniem popytu i podaży na pracę.
Wskaźnik wolnych miejsc pracy w krajach UE wynosił 2,9% w 2022 r. i wzrósł o 0,6p.p. wobec poprzedniego roku. Najwyższy wskaźnik w UE odnotowano w Holandii (4,9%). W Polsce wskaźnik ten uplasował się na poziomie 1,1%, czyli był niższy od „unijnego” o 1,8p.p. Tylko w Hiszpanii, Bułgarii, Rumunii i Grecji wskaźnik wolnych miejsc pracy był niższy niż w Polsce i wyniósł 0,9%.
W Polsce wskaźnik wyższy lub równy „średniej krajowej” odnotowano w regionie (NUTS 2) zachodniopomorskim, warszawskim stołecznym, dolnośląskim, małopolskim, lubuskim, pomorskim i opolskim. Region kujawsko-pomorski charakteryzował się wskaźnikiem na poziomie 0,9% co umiejscowiło go na 11 z 17 pozycji w kraju.
W województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 4,9 tys. wolnych miejsc pracy i w skali roku ich liczba zwiększyła się o 2,6%.
W Polsce w 2022 r. we wszystkich regionach nowo utworzonych miejsc pracy było więcej niż zlikwidowanych. W regionie podlaskim na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało najwięcej nowo powstałych miejsc pracy (2,8 miejsc pracy na jedno zlikwidowane), najmniej natomiast w regionach mazowieckim regionalnym i warmińsko-mazurskim (po 1,3 miejsca na jedno zlikwidowane). W regionie kujawsko-pomorskim powstało 1,7 nowych miejsc pracy w miejscu jednego zlikwidowanego, co uplasowało region na 10 z 17 pozycji w kraju.
W 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim było 32,1 tys. podmiotów gospodarki narodowej dysponujących wolnymi miejscami pracy. Udział podmiotów gospodarki narodowej, które dysponowały wolnymi miejscami pracy w liczbie podmiotów ogółem zmniejszył się z 6,0% w 2021 r. do 5,6% w 2022 r. (w 2022 r. w Polsce było to 6,0%). Ponad połowę (52,7%) podmiotów dysponujących wolnymi miejscami pracy stanowiły mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy o liczbie pracujących do 9 osób.
Mimo, że odsetek podmiotów dysponujących wolnymi miejscami pracy w 2022 roku w porównaniu do roku poprzedniego nieznacznie się zmniejszył (0,4p.p.), to liczba nowo utworzonych wolnych miejsc pracy zmniejszyła się względem 2021 r. aż o 30,1%, tj. do 0,7 tys. miejsc. Większość wolnych miejsc pracy (46,8%) było dostępnych w podmiotach gospodarki narodowej o liczbie pracujących 50 osób i więcej. Najwięcej wolnych miejsc pracy było w podmiotach gospodarki należących do sekcji Przemysł (28,3%) i w grupie zawodów Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (22,6%).
W 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim obsadzonych miejsc pracy było o 2,6% więcej niż rok wcześniej. Większość zagospodarowanych miejsc pracy (54,3% wobec 54,1% w 2021 r.) notowano w podmiotach gospodarki narodowej o liczbie pracujących 50 osób i więcej. Najwięcej obsadzonych miejsc pracy było w sekcji Przemysł (31%), Handel; naprawa pojazdów samochodowych (16,4%).
Biorąc pod uwagę powyższe dane można zauważyć, że rynek pracy w województwie kujawsko-pomorskim jest wciąż nienasycony pracownikami gotowymi podjąć pracę w sektorze przemysłowym, z którego podmioty zgłaszające wolne miejsca pracy w naszym regionie wiodą prym. Sugerować to winno ciągłą potrzebę pozyskiwania umiejętności i kompetencji, szczególnie osobom bezrobotnym, umożliwiających podjęcie pracy w tym sektorze. Niestety w województwie kujawsko-pomorskim wciąż mamy do czynienia z niedopasowaniem ilości i jakości podaży siły roboczej do struktury wolnych miejsc zgłaszanych przez pracodawców. Oszacowane na podstawie wskaźnika wolnych miejsc pracy i stopy bezrobocia tzw. punkty W. Beveridge’a plasują województwo kujawsko-pomorskie w grupie regionów, w których relatywnie niskiemu wskaźnikowi wolnych miejsc pracy towarzyszyła relatywnie wysoka stopa bezrobocia.
Dr Maryla Bieniek-Majka
Katedra Ekonomii, Wydział Prawa
i Ekonomii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Opracowano na podstawie:
Popyt na pracę w 2022 r., GUS 22.06.2023 r.: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/popyt-na-prace/popyt-na-prace-w-2022-roku,1,18.html
popyt_na_prace_w_wojewodztwie_kujawsko-pomorskim_w_2022 , GUS 26.06.2023 r.: https://bydgoszcz.stat.gov.pl/opracowania-biezace/opracowania-sygnalne/praca-wynagrodzenie/popyt-na-prace-w-wojewodztwie-kujawsko-pomorskim-w-2022-r-,5,14.html