kpfr > Aktualności > W I kwartale nieznacznie spadły ceny mieszkań. Jak zmieni rynek „Bezpieczny kredyt 2 proc.”?
Okazuje się, że ceny mieszkań w I kwartale 2023 r. spadły o 0,1 proc. w stosunku do IV kwartału 2022 r. – poinformował GUS. Raport GUS cytuje serwis money.pl. Jak się okazuje zanotowano co prawda wzrost cen na rynku pierwotnym (o 0,1 proc.), ale spadek cen na rynku wtórnym (o 0,3 proc.) zaważył na całym trendzie.
Fot. Pexels – Rodolfo Quirós
Oczywiście w porównaniu do roku 2022 odnotowano wzrost – 0 5,8 proc. (na rynku pierwotnym o 7 proc., a na rynku wtórnym o 4,5 proc.). Jak pisze monety.pl: w niektórych miejscach Polski rok do roku ceny prawie stały w miejscu. I tak w województwie warmińsko-mazurskim GUS odnotował wzrost cen zaledwie o 1,5 proc. Warto dodać, że największy spadek cen (kwartał do kwartału) dotyczył województwa mazowieckiego.
Tymczasem eksperci szacują, jak zachowa się rynek po działającym od poniedziałku programie „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. W bankach już widać, że cieszy się on ogromnym zainteresowaniem i prawdopodobnie spowodować może zarówno wzrost zainteresowania mieszkaniami, jaki i wzrost ich cen.
Jak pisze „Rzeczpospolita”, można to było zauważyć już w I półroczu, kiedy to skutek odniosła sama zapowiedź programu: „po pierwsze, potencjalni beneficjenci rezerwowali lokale, a po drugie, na rynek wrócili nabywcy zmobilizowani rosnącymi cenami i kurczącą się ofertą”.
– Program rządowy rozwiał zeszłoroczne nadzieje na stabilizację cen – skomentowała tę tendencję dla „Rzeczpospolitej” Aleksandra Gawrońska, szefowa działu badań rynku mieszkaniowego w JLL. – Dziś klienci nie mogą już liczyć na promocje i upusty, jak jeszcze pół roku temu. Dziś zachętą jest obawa, że w następnym kwartale może być jeszcze drożej, a na horyzoncie widać kolejne zmiany w zakresie warunków technicznych, budowanie z zastosowaniem rozwiązań dotyczących niskiej energochłonności i inne efekty dyrektyw unijnych w zakresie ESG.