Instytucje oraz firmy z regionu podpisały w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego nowe umowy o dofinansowanie projektów, zgłoszonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kończącej się perspektywie unijnej. Wartość wsparcia wynosi 44 miliony złotych.
Na spotkaniu z udziałem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, wręczono przedstawicielom przedsiębiorstw i instytucji umowy o dofinansowanie projektów realizowanych w regionie kujawsko-pomorskim. Podczas wydarzenia wręczono uroczyście umowy pożyczkowe dla funduszy poręczeniowych na udzielanie poręczeń dla MŚP z województwa kujawsko-pomorskiego ze środków re-użycia 2007-2013.
KPFR analizuje rynek w regionie
Pierwszą instytucją, podpisującą kontrakt w siedzibie urzędu był Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju. Umowy pożyczkowe zawarł z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Poręczeń Kredytowych i Toruńskim Funduszem Poręczeń Kredytowych. Kwoty umów opiewały na odpowiednio 9,4 mln złotych i 3 mln złotych. Dzięki temu KPFR będzie mógł przekazać kapitał dla Funduszy Poręczeniowych, który będzie przekazywany dalej przedsiębiorcom na różnego rodzaju produkty poręczeniowe.
– Te finanse jako województwo kumulujemy i pozostają one w naszym regionie na zawsze. Tym samym stanowią koło zamachowe dla rozwoju lokalnych przedsiębiorstw – podkreślała Kamila Radziecka, prezes Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju. – KPFR analizuje rynek w regionie i przygląda się temu, czego aktualnie potrzebują przedsiębiorcy. Zakładam, że funkcjonowanie Funduszu Rozwoju, takiego jak nasz, jest konieczne – co potwierdza praktyka w Polsce. Przypomnę, że kiedy w 2016 roku powołaliśmy do życia Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, to w całym kraju było tylko cztery lub pięć takich instytucji. Tymczasem obecnie tylko w trzech województwach nie ma ukonstytuowanych Funduszy Rozwoju, lecz są już plany odnośnie ich powołania.
Centrum Zdrowia za 30 milionów złotych
W ramach RPO i PROW zawarto z przedsiębiorcami, start-upami, projektami medycznymi – tj. Centrum Onkologii w Bydgoszczy i Powiatowym Centrum Zdrowia we Włocławku – łącznie 41 umów.
Dofinansowanie tej ostatniej instytucji we Włocławku wyniosło aż 30 mln zł, a kompleks według zapewnień marszałka zostanie otwarty w przyszłym miesiącu.
– Centrum jest już zbudowane i za chwilę będziemy się do niego wprowadzać – dodaje Sławomir Paździerski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych we Włocławku. – Mam nadzieję, że spełnimy wszystkie oczekiwania mieszkańców powiatu włocławskiego, odnośnie standardów medycznych oferowanych przez placówkę.
Nadmieńmy, że pieniądze są przeznaczone nie tylko na dokończenie samej budowy Powiatowego Centrum Zdrowia, ale też na zakup m.in. sprzętu diagnostycznego do rehabilitacji po udarze czy laryngologicznego.