kpfr > Aktualności > Sytuacja społeczno-gospodarcza województwa kujawsko-pomorskiego w czerwcu 2022 r.
Lepsza sytuacja na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń i produkcji rok do roku. Ale też coraz gorsze nastroje dotyczące bieżącej koniunktury gospodarczej. Dane GUS dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej województwa kujawsko-pomorskiego w czerwcu 2022 r. dla Regionalnego Obserwatorium Gospodarczego przy KPFR komentuje dr Dominik Śliwicki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
NAJWAŻNIEJSZE TEZY:
- W czerwcu 2022 r. odnotowano wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego o 1,4% (przed rokiem wzrost o 0,5%).
- Stopa bezrobocia rejestrowanego (6,9%) zmalała w skali roku o 1,5 p. proc., a w stosunku do maja 2022 r. zmniejszyła się o 0,2 p. proc. Do urzędów pracy wpłynęło mniej ofert pracy zarówno w stosunku do czerwca 2021 r., jak i w odniesieniu do maja 2022 r.
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw rosło szybciej w ujęciu rocznym niż przed rokiem (wzrost o 15,8%, w czerwcu 2021 r. wzrost o 12,8%).
- Na rynku produktów rolnych w czerwcu 2022 r. w skupie spadły w skali miesiąca oraz wzrosły w skali roku ceny zbóż i żywca wołowego. Ceny żywca wieprzowego, drobiowego oraz mleka wzrosły zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i w skali roku. Średnie ceny targowiskowe pszenicy były niższe w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast żyta i ziemniaków były wyższe w porównaniu z majem 2022 r.
- Produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu br. w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku wzrosła o 1,8% (wobec wzrostu o 17,0% w czerwcu 2021 r.). W skali roku odnotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej w podmiotach budowlanych o 26,0% (przed rokiem wzrost o 1,1%).
- Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była większa niż w czerwcu 2021 r. (o 54,8%). Wzrost wystąpił w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 91,3%)
i indywidualnym (o 14,8%). - W czerwcu 2022 r. w odniesieniu do analogicznego miesiąca 2021 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej (o 5,6%) oraz wzrost sprzedaży hurtowej (o 14,7%).
- Według stanu na koniec czerwca br. w rejestrze REGON wpisanych było 216,6 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 1,9% więcej niż przed rokiem i o 0,2% więcej niż
w końcu maja 2022 r. - W większości badanych obszarów przedsiębiorcy w lipcu oceniają koniunkturę gorzej niż w czerwcu. Największe pogorszenie ocen nastąpiło w Informacji i komunikacji, największa poprawa – w działalności związanej z Zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi.
KOMENTARZ:
W czerwcu 2022 r. wystąpiły pozytywne zmiany na rynku pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, będące średnią liczbą etatów w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących przekraczającej 9 osób, wzrosło o 1,4% w stosunku do czerwca 2021 r. Przed rokiem również wystąpił wzrost ale był on znacznie niższy i wynosił 0,5%
Stopa bezrobocia rejestrowanego, będąca odsetkiem osób bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo w czerwcu 2022 r. spadła do wartości 6,9% wobec 8,4% w czerwcu 2021 r. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego utrzymuje się spadkowy trend w stopie bezrobocia rejestrowanego ale przyjmuje ona jedne z najwyższych wartości w porównaniu ze stopą bezrobocia rejestrowanego dla innych województw. Jest również wyższa od stopy obliczonej dla kraju.
Utrzymuje się bardzo wysoka dynamika wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. W czerwcu 2022 r. w stosunku do czerwca 2021 r. wzrost ten wyniósł 15,8%. Niestety w 2022 roku wystąpiła również bardzo wysoka inflacja. W czerwcu stopa inflacji wyniosła 15,5%, co oznacza, że realnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło nieznacznie. Z uwagi na rosnące ceny należy się spodziewać dalszych wzrostów wynagrodzeń.
W województwie kujawsko-pomorskim w czerwcu 2022 r. wzrosły w porównaniu z czerwcem 2021 r. ceny na rynku produktów rolnych. Wzrosty te na ogół są bardzo wysokie i wynoszą kilkadziesiąt procent.
Pozytywnie należy również ocenić wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w województwie kujawsko-pomorskim, która w czerwcu 2022 r. osiągnęła wartość 8774,1 mln zł (w cenach bieżących) i była (w cenach stałych) wyższa niż przed rokiem o 1,8%. W czerwcu 2021 r. wzrost ten wynosił 17,0% ale wynik ten wynikał przede wszystkim z efektu niskiej bazy z 2020 r., w którym działalność gospodarcza ograniczana była przez restrykcje covidowe.
Na rynku mieszkaniowym w województwie kujawsko-pomorskim w czerwcu 2022 r. w porównaniu z czerwcem 2021 r. zwiększyła się o 54,8% liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Wystąpił również wzrost o 15,6% liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Zmniejszyła się o 24,0% w skali roku liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, co wiąże się z obawami o wzrosty cen materiałów i robót budowlanych.
Na rynku wewnętrznym województwa kujawsko-pomorskiego w czerwcu 2022 r. zanotowano wzrost zarówno sprzedaży detalicznej jak i hurtowej – o odpowiednio: 5,6% i 14,7%. Wzrosty wartości sprzedaży częściowo wynikają ze wzrostów cen detalicznych i hurtowych.
Liczba podmiotów wpisanych do rejestru REGON na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w czerwcu 2022 r. wzrosła w ujęciu rocznym o 1,9%. Wzrost ten głównie spowodowany był wzrostem liczby jednoosobowych działalności gospodarczych.
Prezentowane dane o koniunkturze gospodarczej dotyczą lipca 2022 r. W większości badanych obszarów przedsiębiorcy w lipcu oceniają koniunkturę gorzej niż w czerwcu. Wynika to przede wszystkim z obaw o rosnący poziom cen i związany z tym znaczny wzrost kosztów prowadzenia działalności. Do tego dodać również należy wpływ kolejnej reformy systemu podatkowego. Wystąpiły również przypadki poprawy koniunktury – największy w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, co należy wiązać z okresem urlopowo-wakacyjnym i znacznym wzrostem obrotów przedsiębiorców.
dr Dominik Śliwicki, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy – Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa kujawsko-pomorskiego w czerwcu 2022 r.