kpfr > Aktualności > Sukcesy i problemy ekonomii społecznej. Międzynarodowe forum w Toruniu
Interesujące wystąpienia, dyskusja podczas spotkań panelowych, gala wręczania nagród. W Toruniu odbyło się Międzynarodowe Forum Ekonomii Społecznej.
Dwa aspekty zasadniczo wpłynęły na działania instytucji z sektora ekonomii społecznej w ostatnim czasie – pomoc Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy oraz pandemia. We wtorek, 11 października, w toruńskim CKK Jordanki odbyło się Międzynarodowe Forum Ekonomii Społecznej, zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Patronat nad wydarzeniem sprawowali marszałek Piotr Całbecki oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej.
Gości Forum witał „Uczuś” – autobus przerobiony na mobilną świetlicę, pomysł Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka z Torunia. I był to jeden z wielu inspirujących przykładów, jakie pojawiły się na Forum, zarówno podczas ceremonii wręczania nagród, jak i podczas dyskusji, paneli, czy zorganizowanych w foyer ekspozycji. Sporo dyskutowano jednak nie tylko o sukcesach, ale również o barierach i kłopotach, jakie napotykają firmy z sektora ekonomii społecznej.
Pierwszą część zdominowały wystąpienia gości z Veneto (partnerskiego regionu naszego województwa), prezentujących własne doświadczenia w zakresie, którego dotyczyło Forum, a także ceremonia wręczania nagród dla najlepszych instytucji, firm i samorządów związanych z ekonomią społeczną. Członek zarządu województwa Sławomir Kopyść wręczył poza nimi również certyfikaty „Zakup prospołeczny”. Pełna lista nagrodzonych – na stronie kujawsko-pomorskie.pl
Podczas sesji plenarnej bardzo ciepło przyjęto dwoje mówców – prof. Alonę Revko z ukraińskiego Czernihowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologicznego oraz prof. Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich wystąpienia dotyczyły oczywiście różnych aspektów ekonomii społecznej. Prof. Revko mówiła i o osobistych doświadczeniach związanych z agresją Rosji na Ukrainę, i o doświadczeniach ekonomii społecznej na Ukrainie. Sporo było przykładów – m.in. sieci pizzerii Pizza Veterano z Kijowa, w którym komponent biznesowy projektu to prowadzenie kawiarni i pizzerii, a komponent społeczny – zatrudnianie weteranów. 90 proc. zysków Pizzerii Veterano przeznaczanych jest na rozwój działalności, a 10 proc. na cel społeczny.
– Na naszą konstytucję można spojrzeć, jak na zaawansowaną instrukcję zarządzania państwem. Ale można też potraktować ją jak zbiór wartości i zasad, określających to, w jakim kierunku Polska ma się rozwijać i jak ma być zarządzana. Już pierwszy artykuł mówi, że Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli – rozpoczął swoje wystąpienie prof. Adam Bodnar, szeroko wpisując ekonomię społeczną w kwestie praw i wolności obywatelskich, a zarazem podkreślając, że polska konstytucja ewidentnie promuje wizję społeczeństwa egalitarnego, rozwijającego się równomiernie, w którym wzmacnia się grupy społeczne, tego wzmocnienia wymagające.
Profesor Bodnar mówił też o barierach rozwoju ekonomii społecznej, rozwijającej się zresztą – według niego – w Polsce dosyć nierównomiernie (województwo kujawsko-pomorskie zaliczył akurat do grupy regionów z najciekawszymi pomysłami). Spora część wystąpienia poświęcona była więc problemom – trudnościom w tworzeniu modeli biznesowych, kiedy zaczyna brakować wsparcia instytucjonalnego, barierom wynikającym z braku informacji o dobrych praktykach, braku indywidualnych liderów albo nieodpowiednim ich wzmacnianiu czy po prostu braku środków, który wynika m.in. z ograniczania dochodów samorządów. Gorzko zabrzmiała konstatacja, że często barierą jest chęć bycia uczciwym, szanowania pracowników i kontrahentów, co powoduje mniejszą konkurencyjność na rynku.
Forum zamknęły bardzo interesujące panele, na których pracowano w mniejszych grupach. M.in. na jednym z nich, który zainaugurowała przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska, prof. Bodnar spotkał się z młodymi liderami ekonomii społecznej.
Zdjęcia z Forum (źródła własne KPFR)