kpfr > Aktualności > Sejmik Gospodarczy na konsultacjach systemu akredytacji Instytucji Otoczenia Biznesu
W Kujawsko-Pomorskim Funduszu Rozwoju trwają prace nad przygotowaniem systemu akredytacji na usługi doradcze dla MŚP. Założenia są konsultowane z przedstawicielami środowiska gospodarczego regionu. Tym razem przedstawiono je prezydium Sejmiku Gospodarczego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który obradował w siedzibie KPFR. W spotkaniu wziął też udział pełnomocnik zarządu województwa do spraw rozwoju gospodarczego Olgierd Dziekoński.
Przygotowywany przez zespół Regionalnego Obserwatorium Gospodarczego system akredytacji usług świadczonych przez IOB ma uporządkować i upowszechnić ofertę kierowaną do przedsiębiorców. Ma zapewnić wysoką jakość oferowanych usług doradczych, wypracować standardy i kryteria przyznawania akredytacji. Tak, by przedsiębiorcy mieli pewność, że firma, która ją zdobędzie, merytorycznie i kadrowo jest do tego przygotowana. Do tej pory taki system akredytacji działa tylko w kilku województwach na terenie kraju. Kujawsko-Pomorskie chce go wdrożyć w najbliższych miesiącach, a prace nad założeniami systemu powoli się kończą.
Działające przy KPFR Regionalne Obserwatorium Gospodarcze zobowiązane zostało do szerokich konsultacji ze środowiskiem gospodarczym. Pierwsze spotkanie z przedstawicielami spółek samorzadowych oraz departamentów Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego odbyło się na początku czerwca. Kolejne – z udziałem przedstawicieli Instytucji Otoczenia Biznesu, które będą starały się o takie akredytacje. Ostatnie przedstawienie założeń system akredytacji miało miejsce podczas posiedzenia prezydium Sejmiku Gospodarczego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który odbył się w siedzibie KPFR w Toruniu. Uczestniczył w nim również pełnomocnik zarządu województwa do spraw rozwoju gospodarczego Olgierd Dziekoński.
Uwagi z wszystkich spotkań konsultacyjnych zostaną przekazane do Urzędu Marszałkowskiego. Sam system akredytacji ma być gotowy do końca czerwca.
Sejmik Gospodarczy Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest inicjatywą podpisaną w 2012 roku przez organizacje zrzeszające przedsiębiorców z regionu. W stowarzyszeniu działa 27 członków zwyczajnych oraz 14 członków wspierających. Z Sejmikiem Gospodarczym współpracuje m.in. Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorska Organizacja Pracodawców Lewiatan i Polska Izba Turystyki Oddział Kujawsko-Pomorski w Bydgoszcz oraz wiele innych.
Oto lista najważniejszych kierunków działań Sejmiku:
- wzmocnienie znaczenia regionalnych organizacji gospodarczych i rozwijanie współpracy między nimi,
- dążenie do uzyskania wpływu środowiska gospodarczego na decyzje samorządów terytorialnych i administracji rządowej w zakresie spraw związanych z gospodarką,
- wyrażanie opinii o programach gospodarczych, projektach aktów normatywnych i przepisach tworzonych na szczeblu regionalnym oraz udział w ich przygotowaniu.
Fot.: źródła własne KPFR