kpfr > Aktualności > Kujawsko-pomorskie: rynek turystyczny w odbudowie
Wyniki dotyczące zeszłorocznego ruchu turystycznego w regionie są wprost rewelacyjne: w liczbie udzielonych noclegów wzrost o 45,9 procent, w liczbie osób, które skorzystały z oferty kujawsko-pomorskich obiektów noclegowych – wzrost o 50,9 proc, stopień wykorzystania bazy noclegowej – kolejny wzrost, tym razem o 9,5 punktów procentowych. Jest jedno „ale”.
Fot.: Pixabay
Dane, jakie zawiera opublikowane niedawno przez Urząd Statystyczny w Bydgoszczy opracowanie „Turystyka w województwie kujawsko-pomorskim w 2022 r.” rzeczywiście wyglądają bardzo dobrze, ale w tym wypadku koniecznie trzeba pamiętać o efekcie niskiej bazy. Rok 2022 był kolejny rokiem odbudowywania się po katastrofie, jaką dla biznesu turystycznego na całym świecie był wybuch pandemii koronawirusa. Spadek ruchu turystycznego, kolejne lockdowny – wszystko to sprawiło, że branża turystyczna poniosła szczególnie dotkliwe straty.
Hotelowa dominacja
Jak wyliczył US, w końcu lipca 2022 roku, czyli w połowie szczytu wakacyjnego sezonu, turystyczne obiekty noclegowe w naszym regionie dysponowały łączną liczbą 31 tys. miejsc. Najwięcej przysłowiowych „łóżek” oferowały:
- hotele: 39,1 proc.
- zakłady uzdrowiskowe: 23,7 proc.
- ośrodki wczasowe: 8,7 proc.
- Inne obiekty hotelowe: 7,7 proc.
- ośrodki-szkoleniowo-wypoczynkowe : 4 proc
Przez cały zeszły rok we wszystkich tych obiektach udzielono 4,5 mln noclegów (wzrost o 45,9 proc. roku do roku), przy czym w liczbie noclegów dominują zakłady uzdrowiskowe (47 proc), na hotele natomiast przypadło 37 proc. noclegów.
Natomiast pod względem typu placówek najwięcej jest hoteli, które mają wyraźną przewagę liczbową nad pozostałymi kategoriami.
Na łączną liczbę 372 obiektów, w zeszłym roku gości zapraszało:
- 130 hoteli
- i 49 tzw. innych obiektów hotelowych (motele, pensjonaty, zajazdy itp.)
Przy ocenie realnej głębokości rynku noclegowego w regionie warto jednak pamiętać, że zaprezentowane przez US dane dotyczą obiektów noclegowych posiadających 10 i więcej miejsc noclegowych. Tak więc rzeczywiste liczby dotyczące zarówno podaży, jak i popytu na usługi noclegowe, obejmujące także najmniejsze placówki, są więc na pewno wyższe.
Kiedy zaczyna się tu sezon?
Z bazy ujętej w zestawieniach US, skorzystało w zeszłym roku:
- 1,4 mln turystów
- w tym 76,3 tys. turystów zagranicznych – tu odnotowano wzrost aż o 78,1 proc. w porównaniu z 2021 rokiem
A kiedy nas odwiedzali? Na podstawie liczby korzystających z noclegów, najczęściej – jak nietrudno się domyślić – gościliśmy turystów w wakacje:
- lipiec i sierpień: ponad 500 tys. udzielonych noclegów miesięcznie
- czerwiec, wrzesień, październik: między 400 a 500 tys. udzielonych noclegów miesięcznie
- marzec, kwiecień, maj i listopad: między 300 a 400 tys. Noclegów miesięcznie
- 51,7 proc. turystów odwiedzających region skorzystało z noclegu od maja do września