kpfr > Aktualności > Podmioty gospodarki narodowej w kujawsko-pomorskim. Komentuje dla ROG dr Dominik Śliwicki.
Najważniejsze tezy:
- Według stanu na koniec stycznia 2023 r. do rejestru REGON wpisanych było 219,6 tys. podmiotów gospodarki narodowej, czyli o 2,0% więcej niż rok wcześniej.
- W styczniu 2023 r. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba nowych wpisów wśród osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wzrosła o 24,7%, a wśród spółek o 1,0%.
- Liczba podmiotów wyrejestrowanych z rejestru REGON w styczniu 2023 r. była o 2,7% mniejsza niż w analogicznym miesiącu 2022 r.
- W końcu stycznia 2023 r. z możliwości czasowego zawieszenia działalności gospodarczej korzystało 13,0% podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON w województwie. Było to o 1,6 p. proc. więcej niż rok wcześniej.
Zmiany w liczbie podmiotów wpisanych, nowo zarejestrowanych, wyrejestrowanych oraz z zawieszoną działalnością wiążą się z bieżącą i przewidywaną sytuacją makroekonomiczną w kraju. Wzrost liczby podmiotów wpisanych do rejestru wskazuje na rosnące zainteresowanie podejmowaniem działalności gospodarczej. Wprowadzone w 2022r. reformy podatkowe, po okresie funkcjonowania są bardziej zrozumiałe dla potencjalnych przedsiębiorców i na dzień dzisiejszy wprowadzone normy prawne wydają się być stabilne, co jest czynnikiem zachęcającym do podejmowania aktywności gospodarczej. Jest to szczególne widoczne w bardzo wysokiej dynamice wzrostu nowych rejestracji wśród osób fizycznych – o 24,7%.
Wyrejestrowania i zawieszenia działalności wynikają przede wszystkim z wysokich kosztów prowadzenia działalności związanych z: poziomem cen dóbr i usług, relatywnie wysokimi obciążeniami na rzecz państwa (przede wszystkim składki na ubezpieczenia). Największe zmiany w liczbie podmiotów zachodzą w sekcji budownictwo. Nowe rejestracje wiążą się z sezonowym ożywianiem działalności inwestycyjnej wśród inwestorów indywidualnych.
Spośród podmiotów nowo zarejestrowanych w styczniu 2023 r. 23,4% należało do sekcji Budownictwo. Również dla tej sekcji występuje wysoki odsetek zawieszonych działalności – 13%. Wartość ta wynika z wcześniej podjętych przez przedsiębiorców decyzji. Spośród podmiotów wyrejestrowanych z rejestru REGON w styczniu 2023 r. 27,6% stanowiły należące do sekcji Handel; naprawa pojazdów samochodowych, a 19,3% do sekcji Budownictwo. Podmioty działające w tych dwóch obszarach szybko powstają i szybko giną, co przekłada się relatywnie wysoką dynamikę w nowych rejestracjach i wyrejestrowywaniu.
dr Dominik Śliwicki,
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu
Opracowano na podstawie: Informacja o podmiotach gospodarki narodowej wpisanych do rejestru REGON w województwie kujawsko-pomorskim – styczeń 2023 r., GUS Bydgoszcz