kpfr > Aktualności > Kujawsko-pomorski rynek pracy. Jaki jest stan obecny i perspektywy w pierwszym kwartale 2024 roku
Bezrobocie wynoszące 7,0 proc. i jednocześnie 3186 wolnych miejsc pracy i aktywizacji. To dwa wskaźniki – jedne z wielu zresztą – opisujące kujawsko-pomorski rynek pracy w listopadzie 2023 roku. Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu przygotował raport o rynku pracy w regionie. Co może martwić? Poziom bezrobocia w porównaniu z innymi województwami.
Według raportu „Najnowsze informacje o kujawsko-pomorskim rynku pracy – listopad 2023 roku” stopa bezrobocia wynosi 7,0 proc. – a to oznacza, że jest o 0,2 punktu procentowego niższa niż w poprzednim roku i o 0,2 pkt. proc. wyższa niż w październiku 2023. Jak to wygląda liczbowo? Mieliśmy w kujawsko-pomorskim 53 136 bezrobotnych (o 1006 osób więcej niż w końcu poprzedniego miesiąca i o 1991 osób mniej niż przed rokiem). 7,0 proc. bezrobocia oznacza jednak, że znaleźliśmy się dopiero na 12. miejscu wśród polskich województw.
W ilu powiatach wzrosło bezrobocie?
Jak podaje WUP, w stosunku do zeszłego miesiąca w 18 powiatach kujawsko-pomorskiego bezrobocie wzrosło, a w 5 zmalało.
Jednocześnie mieliśmy w regionie wolne miejsca pracy.
– W listopadzie 2023 roku do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko-pomorskim zgłoszono 3186 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Było to o 11,6 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu i o 21,8 proc. mniej niż w listopadzie ubiegłego roku – informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu.
W uzupełnieniu danych o status quo regionalnego rynku pracy warto wspomnieć o opublikowanym właśnie raporcie ManpowerGroup – „Barometrze ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Raport ten opisuje plany zatrudnienia firm w pierwszym kwartale 2024 roku.
Firmy chcą zatrudniać
Jak wskazuje raport, prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, na pierwszy kwartał 2024 r. wynosi plus 18 proc. Okazuje się, że to wynik identyczny, jak prognoza deklarowana na ostatnie miesiące 2023 roku, ale – jak zaznacza opisujący raport serwis wnp.pl – również wzrost o 18 punktów procentowych w porównaniu rok do roku. „Oznacza to, że rynek pracy utrzymał swój poziom aktywności, nieco się ustabilizował, a firmy chcą powiększać zespoły” – ocenili autorzy raportu.
Zatrudnienie nowych pracowników planuje w okresie styczeń – marzec 2024 roku 33 proc. badanych przedsiębiorstw. Z kolei o konieczności zwolnień mówi 16 proc. firm. Tylko 2 proc. firm nie zna planów zatrudnienia na nadchodzący czas.
ManpowerGroup podaje, że niemal połowa, bo 49 proc. polskich pracodawców, chce pozostawić liczbę pracowników na dotychczasowym poziomie.