kpfr > Aktualności > 10-lecie istnienia Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
Tysiące nowych miejsc pracy, nowi inwestorzy, współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami – to najważniejsze, ale nie jedyne sukcesy obchodzącej 10-lecie istnienia Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Na uroczystej Gali Inwestora rozmawiano o tym, co już udało się osiągnąć, ale także o planach na gospodarczy rozwój Bydgoszczy.
Fot. Robert Sawicki
Powołana dekadę temu spółka BARR ma jeden, główny cel – wspierać rozwój przedsiębiorczości, szukać inwestorów, tworzyć miejsca pracy w mieście i okolicznych gminach.
– Gdy 14 lat temu, jeszcze jako wiceprezydent odpowiedzialny za gospodarkę, poznałem Panią Prezes, wiedziałem że jest w stanie stworzyć i profesjonalnie poprowadzić Zespół, który będzie potrafił obsługiwać biznesmenów chcących zainwestować w Bydgoszczy. Cieszę się, że jesteśmy tu i teraz w takim składzie, bo to oznacza, że ta współpraca jest owocna – mówił na Gali Inwestora podsumowującej 10-lat istnienia BARR Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Do hali Muzeum Wodociągów na jubileusz przyjechali między innymi przedstawiciele biznesu, samorządowcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, szkół wyższych i średnich.
BARR w liczbach
Prezes BARR – Edyta Wiwatowska – mówiła, że nie byłoby sukcesu, gdyby nie determinacja i dążenie do rozwoju przedsiębiorców. – To nie tylko nasze święto, ale przede wszystkim lokalnego biznesu – podkreślała, podsumowując dekadę działalności na specjalnej prezentacji. – Przez 10 lat „obsłużyliśmy” 1000 projektów inwestycyjnych, przeszkoliliśmy prawie 14 tysięcy osób, uczestniczyliśmy w 200 wydarzeniach, na których promowaliśmy miasto jako przyjazne inwestorom.
Siłą Bydgoszczy stały się firmy świadczących usługi IT. Utworzono w nich blisko 80 procent miejsc pracy. Liczba osób zatrudnionych w nowoczesnych usługach dla biznesu wzrosła z 2,5 tysiąca w 2013 roku do 12,5 tysięcy w tym roku. Bydgoszcz w krótkim czasie stała się siedzibą ponad 60 centrów usług BP, SSC, IT, R&D. Inne wiodące w Bydgoszczy branże to przetwórstwo tworzyw sztucznych, pojazdów szynowych, chemiczna, spożywcza, meblowa, produkcja opakowań, elektroniczna i elektrotechniczna.
Sektor magazynowo logistyczny to kolejny obszar, na który postawiono. Bydgoszcz ma obecnie prawie 700 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, w budowie jest kolejnych 170 tysięcy. Jeśli doliczyć metry magazynów w okolicznych gminach (220 tysięcy), to wkrótce w Bydgoszczy i okolicznych gminach będzie dostępnych milion metrów kwadratowych powierzchni magazynowych.
W ciągu dziesięciu lat stopa bezrobocia w Bydgoszczy spadła z 8,8 procent w 2013 do 2,1 proc. w 2023. Wartość zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych wybranych 44 projektów pozostających w obsłudze BARR wyniosła ponad 1 700 000 000 zł, a deklarowana liczba stworzonych miejsc pracy w tych projektach ponad 8 300 osób.
Plany na przyszłość
O przyszłości spółki, inwestycjach w Bydgoszczy i obszarze metropolitarnym, rozmawiano na specjalnym panelu zorganizowanym w trakcie Gali Inwestora. Prezydent Bydgoszczy mówił, że terenów inwestycyjnych nie brakuje. Wyzwaniem dla samorządów jest jednak stworzenie odpowiedniej infrastruktury drogowej, która pozwoli nie tylko na przyciągnięcie biznesu, ale także umożliwi mieszkańcom sprawne przemieszczanie się „za pracą”. Bo jednym z głównych problemów jest właśnie brak rąk do pracy. Prezydent Bruski chwalił jednocześnie równomierny rozwój szkolnictwa zawodowego, technicznego i ogólnego w mieście, we współpracy z przedsiębiorcami, bo to nadzieja na kształcenie potrzebnych profesjonalistów.
Katarzyna Meger – prezes zarządu Bydgoskiego Klastra Przemysłowego Dolina Narzędziowa, liczy na szybkie powstanie drogi S10, ale wskazała na problem, jakim jest pominięcie Bydgoszczy w projekcie kolei dużych prędkości. – Jeśli chodzi o szkolnictwo, to tworzy się właśnie, we współpracy ze szkołami technicznymi, Centrum Kompetencji i w tym widzę przyszłość – mówiła.
Nie możemy zapominać o innej ważnej rzeczy, na która zwrócił uwagę Jarosław Wnuk, dyrektor zarządzający Accolade Polska. Miasto powinno dbać o mieszkańców, o ich dobrostan – rozwijać ofertę kulturalną, sportową, tereny zielone – To jest i powinna być najlepsza wizytówka Bydgoszczy. Reprezentując sektor usług dla biznesu starajmy się, by Bydgoszcz była przyjaznym miastem do mieszkania. Przyjeżdżajcie, bo tu się dobrze mieszka, tu znajdziesz dobrą pracę, ale też miejsce przyjazne do życia dla Ciebie i Twojej rodziny.
Nagrody i wyróżnienia
10 lat działalności BARR, to wiele nagród i wyróżnień. W 2022 roku po raz kolejny Bydgoszcz znalazła się wśród najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce według European Business Services Association. Miasto zostało też docenione podczas targów MIPIM w Cannes, w prestiżowym rankingu fDi European Cities and Regions of the Future 2022/2023, plasując się w pierwszej dziesiątce średnich miast europejskich w kategorii „Strategia pozyskiwania inwestycji – FDI Strategy”
– Jestem dumna, że uznano też nas za miasto przyjazne inwestorom i dwukrotnie za lidera wspierania przedsiębiorczości – podsumowała Galę Edyta Wiwatowska.
Fot. Tomasz Pietraszak i Robert Sawicki