kpfr > Aktualności > Regionalnie o inteligentnych specjalizacjach
We Wrocławiu odbyło się Regionalne Forum Inteligentnych Specjalizacji. Uczestniczyli w nim przedstawiciele departamentów urzędów marszałkowskich i spółek samorządowych z szesnastu województw (w tym przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju) i ministerstw: Rozwoju i Technologii oraz Funduszy i Polityki Regionalnej.
Pierwszego dnia forum uczestnicy poświęcili na dyskusję związaną z monitorowaniem warunku podstawowego pn. Dobre zarządzanie krajową lub regionalną strategią inteligentnej specjalizacji w ramach 1 celu polityki spójności 2021-2027: Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej oraz łączności cyfrowej (CP1).
Regiony wspólnie uzgodniły, że raporty wykazujące spełnienie/utrzymanie warunkowości podstawowej, prezentować będą raz w roku na posiedzeniu Komitetów Monitorujących Programy Regionalne. Przedstawiciele Komisji Europejskiej, jako obserwatorzy w Komitetach Monitorujących otrzymają stosowny materiał przed posiedzeniem a raport będzie dotyczył roku kalendarzowego. Niezależnie od przedmiotowego raportu regiony będą przekazywać kwartalnie do MFiPR informacje czy nastąpiły jakiekolwiek zmiany w dokumentach będących podstawą spełniania warunkowości w CP1, które mogłyby mieć wpływ na utrzymanie spełnienia warunku.
Drugiego dnia Forum odbyły się dwie sesje tematyczne. W ramach pierwszej: „PPO w regionach w perspektywie 2021-2027”, prelegenci przedstawili planowane do wdrożenia i wdrażane w swoich regionach, innowacyjne projekty i inicjatywy wspomagające prowadzenie procesu przedsiębiorczego odkrywania. Zaprezentowano doświadczenia i zamierzenia województw: dolnośląskiego, małopolskiego i mazowieckiego.
W drugiej sesji tematycznej: „Inicjatywy wspierające innowacyjność na szczeblu centralnym w perspektywie 2021-2027, kontekst współpracy z regionami”, skoncentrowano się na tematyce, która dotyczyła inicjatyw wspierających innowacyjność na szczeblu centralnym w perspektywie finansowej 2021-2027, szczególnie w kontekście współpracy z regionami. Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii – Agata Wancio,, opowiedziała o nowym projekcie pozakonkursowym w ramach FENG – inno_LAB – Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów. Przedstawiła cele i działania, które mają przyczynić się do rozwoju krajowego ekosystemu innowacji. W ramach projektu opracowywane i testowane będą nowe, pilotażowe instrumenty wsparcia innowacyjności polskiej gospodarki. Dyrektor przedstawiła również główne założenia nowej polityki klastrowej, harmonogram prac oraz proces oceny wniosku o akredytacje ośrodków innowacji.
Marta Mioduszewska – zastępca Dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, przedstawiła koncepcję projektu InnoRegioLab, współfinansowanego ze środków FENG, którego celem będzie wzmacnianie kompetencji administracji oraz współpracy kraj-region w zakresie rozwoju innowacyjnego. Zaprosiła regiony do konsultowania i brania udziału w planowanych w ramach projektu działaniach.
Ostatniego dnia forum uczestnicy mieli okazję odbyć praktyczną wizytę studyjną w zlokalizowanym na wrocławskich Stabłowicach polskim instytucie naukowo-badawczym Sieci Badawczej Łukasiewicz – Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii, który rozwija nowe technologie na potrzeby przemysłu. Aktywność naukowo-badawcza ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii.
Fot. źródła własne KPFR